Drukarki atramentowe — co warto wiedzieć?

Niesłabnący popyt na drukarki atramentowe świadczy o tym, że jeszcze długo będą spełniały swoje funkcje w małych biurach i prywatnych domach. To idealne rozwiązanie dla osób, które drukują niewiele, ale systematycznie. Ogromna dostępność kartridża i zamienników oraz prostota obsługi wciąż przekonuje do siebie nowych klientów. Warto jednak wiedzieć o kilku zaletach i wadach drukarek atramentowych.

Tak jak w przypadku każdej technologii, ta także ma swoje plusy i minusy. Co warto brać pod uwagę przy decyzji o zakupie drukarki atramentowej?

Eksploatacja

Średni koszt druku podawany jest przez na podstawie jednej kartki A4. Ilość wydrukowanych kartek dzielona jest przez koszt kartridża. Nie wlicza się do tego kosztu papieru. Kupując nowy sprzęt, trzeba pamiętać, że fabrycznie zamontowane zbiorniki z tuszem posiadają tylko 50% zawartości zamienników. W takim wypadku pierwszy zakup tuszu może nastąpić dość szybko. Wartym uwagi argumentem jest stosunkowa niska cena sprzętu i to drukującego także w kolorze.

Szybkość i jakość druku

Drukarki atramentowe, nie są demonami prędkości, ale z drugiej strony też potrafią osiągać niezłe wyniki w przypadku druku monochromatycznego. Tutaj niektóre modele mogą pochwalić się prędkością nawet do 20 kartek na minutę. W budżetowych drukarkach prędkość może być niższa niekiedy o 50%. W kwestii jakości, na pewno można docenić atramentowe drukarki za dobre oddanie barw i szczegółowość, choć w przypadku bardzo drobnego druku, wiele modeli może po prostu zlewać ze sobą tekst. Tutaj laserowa drukarka radzi sobie lepiej.

Natomiast w kwestii druku zdjęć i ogólnie obrazów, praktycznie zawsze lepiej sprawdzi się właśnie drukarka atramentowa. Idealnie radzą sobie w przejściach tonalnych i gradacjach kolorów.

Warto czy nie warto?

Oczywiście, że warto. Drukarki atramentowe jak najbardziej są godnym polecenia sprzętem. Szczególnie jeśli przeznaczeniem jest dom lub niewielkie biuro. Osoby, które myślą o druku jakichkolwiek zdjęć, powinny iść w kierunku tuszu. Natomiast w przypadku druku dokumentów tekstowych, analiz, wykresów itp. raczej powinny zainteresować się drukarkami laserowymi.